ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
WWW.CNDS.CZ

Z Ústí nad Labem na Adolfov, nebo přes Tisou až na Sněžník

Linkou MHD číslo 20, Ústí n.L. Divadlo - Adolfov, kterou provozuje Dopravní podnik města Ústí nad Labem se dopravíte přímo z centra města až na hřeben Krušných hor do Adolfova. Tato spíše chatová osada se nachází nad lyžařským areálem Zadní Telnice a mimo linky cyklobusu sem není žádné spojení hromadnou dopravou.

Provoz cyklobusu je od roku 2004, kdy byla tato prospěšná linka zavedena, zajištěn jedním upraveným autobusem Karosa B732 ev. číslo 156. Ten má prostor mezi 2. a 3. dveřmi přestavěný na umístěná kol do držáků podél oken. Stejnou úpravu můžeme vidět třeba i v Jablonci nad Nisou odkud byla pravděpodobně získána inspirace. Prostor kol a cestujících je oddělený a nástup do vozidla je na lince pouze předními dveřmi což zajišťuje jak dobrý přehled o vytíženosti tak efektivní kontrolu nad přepravní kázní.

Výhodou linky je její zařazení do běžného tarifu MHD, kdy lze uplatnit i předplatní časové jízdné. Za kolo se platí jako za běžné zavazadlo. Pozitivní je též počet spojů čítajících 3 páry a provoz ve vybrané pracovní dny v době letních prázdnin. Linka je jednoznačně pozitivním prvkem pro aktivní využití volného času Ústečanů.
Nevýhodu linky je omezená kapacita způsobená nepříliš vhodném řešení nevyužívajícím převoz kol na vleku, ale z větší části v interiéru vozu. Doba jízdy trvá 45 minut a v prostoru cestujích bývá tlačenice odpovídající dopravní špičce. To ještě umocňuje nešvar, že i přes hlavní účel linky tj. přeprava cyklistů spoje užívají i důchodci z chatové osady v Adolfově pro víkendové nákupy ve městě a drze zabírají místa v okamžiku při nakládání kol. Cyklisté by též uvítali zřízení nácestné zastávky v Krásném Lese, kde odbočuje trasa Krušnohorské magistrály směrem na Petrovice a Tisou.

Dopravce na příchod teplého počasí a ideální podmínky pro výlety zareagoval rychle a od 14. dubna je linka číslo 20 v provozu.
Linkou 590070 Ústí n.L. AN - Libouchec - Tisá - Sněžník, kterou provozuje Dopravní podnik Ústeckého kraje se dopravíte na vrcholky také přímo z centra města z autobusového nádraží. Trasa však vede do jiné části hor směrem na Děčínsko s cílovou stanicí Sněžník, kde se setkává s cyklobusem jedoucím od Děčína. Výhodou této linky je, že nabízí více bodů pro zahájení cykotrasy a tak lze využít pro tento účel zřízené nácestné zastávky v Libouchci a v Tisé. Přeprava kol je provedena umístěním na vleku za autobusem což umožňuje vyšší kapacitu cestujících včetně těch, kteří se vydávají z cílových stanic na pěší výlety.

Cyklisty však letos nepotěší skutečnost, že i tato linka se nakonec stala obětí loňské dopravní krize. Provoz sice začíná 19. května, ale jak potvrdil dopravce hned následující měsíc od 10.6. 2007 je její provoz prakticky zastaven.
::Úvod ::Redakce ::Kontakt