ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
WWW.CNDS.CZ

Naším pohledem

Lanovka na Větruši
(30.04.2007, Petr Ježek)
V dnešní době je v Ústí nad Labem možné vidět veliký stavební ruch spojený s rozsáhlou přestavbou středu města. Daří se tak postupně realizovat smělé plány započaté již za zesnulého primátora Jílka. Vydlážděné náměstí, stylové pouliční osvětlení, výsadba zeleně, venkovní posezení, kavárničky, hospůdky. Tak na to všechno si ústečané zajisté rádi a rychle zvykli. Mnoho stavebních úprav je zde také realizováno soukromým sektorem a za vydatné podpory města se tak Mírové náměstí a jeho nejbližší okolí stává skutečným centrem krajské metropole.
Jenže to bychom nesměli být v Ústí nad Labem aby nebylo něco extra. Proto je potřeba ústečanům tzv. vytřít zrak něčím pořádným. Nové obchodní centrum, které pozvolna začíná vyrůstat v prostoru bývalé "nové tržnice", jistě nebude nic tak ohromujícího. Spíše to co se ke všem těm jinde běžným multiplexům, hyper, super, luxusním obchodům dá ještě přidat. Ano, oním trumfem je oprášený nápad z dob dávno minulých - lanovka na Větruši. Lze se jen dohadovat nakolik by investice města do výletní restaurace (zámečku), na kopci nad městem, splnila očekávání ústečanů. Jedno je však jisté. Dálniční přivaděč, který díky aktivitám Dětí země (a jim podobných) proti výstavbě dálnice 8 svedl veškerou tranzitní dopravu do středu města, je pro pěší téměř nepřekonatelnou překážkou. Lanovka přemosťující veškeré přírodní a umělé překážky je tak logickým řešením. A tady se již začínají vnucovat ony pověstné "ale". Je téměř zarážející kolik město hodlá (dle místního tisku) investovat do realizace tohoto projektu. Dopravní podnik, zápolící s nedostatkem vozů, řidičů a prostředků na provoz vůbec, by jistě uvítal více nových vozů pro příměstské linky. Určitě by také uvítal obnovu trolejbusového vozového parku, protože pokud zahoří ještě pár původních trolejbusů je otázkou s čím vyrazí na podzim po nově otevřené trati na Střekově. A aby toho nebylo dost, obyčejný cestující by si jistě též oddychl, kdyby na jedné straně nemusel vydávat více prostředků za svezení v běžné městské dopravě, zatím co ho bude hřát dobrý pocit z toho, že se v neděli sveze výletní lanovkou na Větruši.
Lze se tedy skutečně jen domnívat co vězí za myšlenkou realizace, bezesporu megalomanského, projektu lanové dráhy na Větruši. Je to asi jako v pohádce o pejskovi a kočičce, kdy ve snaze zaujmout potencionální voliče je současné vedení města schopné realizovat téměř cokoliv. Můžeme tak v blízké době očekávat na kopci za městem kopii petřínské rozhledny, či miniaturu písečné duny s egyptskou pyramidou uprostřed? Kdyby to nestálo tolik prostředků byly bychom asi všichni rádi...
Já osobně bych místo lanové dráhy uvítal kratší intervaly v MHD, jízdné odpovídající délce sítě MHD, nové nízkopodlažní trolejbusy a autobusy, funkční příměstskou dopravu v rámci IDS a v neposlední řadě moderní odbavovací systém. Adekvátní náhradou lanové dráhy by jistě byl autobusový spoj, realizovaný jakýmkoliv dostupným autobusem délky 9,5 m, resp. mikrobusem. Ostatně, že si vystačí i Citybus, který se běžně v MHD používá, dokázal svátek 1.5.2007. V tento den se ústečané mohli zdarma svést po nově zbudované silnici na Větruši a pravděpodobně lanovka vůbec nikomu nechyběla.
::Úvod ::Redakce ::Kontakt