ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
Czech Independent Transport Association, Tschechischen unabhängigen Verkehrsgesellschaft
WWW.USTECKETRAMVAJE.COM

Úvodní stránka - Archiv novinek - 2006

Košice - Pod kolesami autobusu vyhasol ľudský život !
(07. 12. 2006, Matej Belicay )
Ku vážnej dopravnej nehode s tragickým koncom došlo podľa vyjadrení pracovníkov DPMK,a.s., 7.12.2006 presne o 7:04 hodine na autobusovom obratisku Exnárova. Z doposiaľ nezistených príčin došlo k pohybu zaparkovaného autobusu Karosa B 832 #6262, ktorý pokračoval k nástupnej zastávke (Exnárova) bez kompetentnej osoby. Vodič autobusu pred udalosťou nechal vozidlo odstavené a uzamknuté pri krajnici v snahe použiť sociálne priestory. Tam sa však nedostal, kedže v okamihu zbadal, že sa jeho autobus dal do pohybu. Více informací zde...
Ústí nad Labem - MHD očekává zdražení jízdného
(12.11.2006, Jan Maxa (+ zdroj ČT))
Jízdné v městské dopravě podraží - na takovou realitu se zřejmě nejpozději do března 2007 musí připravit platící cestující. S ohledem na již neuvěřitelnou částku 190 milionů, kterou po několikerém navýšení letos magistrát v DP města Ústí n.L. utopí prostřednictvím dotací prokazatelné ztráty, se vedení města dodatkem v koaliční smlouvě (ODS, ČSSD) shodlo na navýšení jízdného o 20%. Navýšení se bude týkat pravděpodobně všech druhů jízdenek, ale o konečném výsledku bude teprve rozhodovat městská rada.
ČNDS PODPORUJE KOLÍNSKOU ŘEPAŘSKOU DRÁŽKU
(22.10.2006, Petr Ježek)
V sobotu 21. října 2006 jsme navštívili pracovní prostory, které v současné době slouží jako zázemí Kolínské řepařské drážky. V těchto prostorách se vše připravuje na příští léto, kdy by měly soupravy této drážky poprvé vyrazit na trať s prvními cestujícími. Jelikož nás tento projekt velmi zaujal, ČNDS uspořádalo mezi svými členy sbírku na podporu této drážky. Zakoupili jsme proto, během exkurze v areálu, symbolický pražec, čímž jsme se zařadili mezi rostoucí seznam dárců. Pokud chcete přispět i Vy, stačí kliknout na následující odkaz. ZDE.
Časopis MS-Dopravák nově na ČNDS
(06.10.2006, ČNDS)
Internetové stránky časopisu MS-dopravák v současné době najdete na doméně ČNDS, konkrétně na http://ms-dopravak.cnds.cz. "Protože se mě osobně zdá, že narozdíl od nezdařilých napodobenin, je tento časopis již od počátku své existence na vysoké úrovni, rozhodli jsme se jej mediálně podporovat a to alespoň prostřednictvím internetu. Zároveň bych chtěl všem čtenářům časopis doporučit, neboť za slušnou cenu se Vám dostane souhrn informací o MHD z celé ČR", uvedl k novince předseda ČNDS Petr Ježek. "Náš webový server má závažné technické problémy, za které se omlouváme, ale které nejsou způsobeny z naší strany. Vítáme proto podporu ČNDS, jehož členi nám pomáhali již dříve s některými články, především z oblasti severních Čech a společně plánujeme také některé akce.", říká k celé situaci Libor Hinčica, šéfredaktor časopisu MS-dopravák.Na uvedené stránce naleznete informace nejen o obsahu aktuálního čísla, ale i kontakt na redakci, či seznam prodejních míst po celé ČR. V následujících týdnech by měly být k dispozici nové stránky Moravkoslezského Dopraváku se všemi informacemi.
Rozloučení s tratí 095
(12.10.2006 , Karel Mikolášek)
Po loňské bouři ohledně zastavování osobní dopravy na místních tratích v Ústeckém kraji nastoupil kraj pro příští GVD opačnou cestu. V tichosti se tak v kraji zastaví provoz na několika tratích, mezi nimiž je i pěkný úsek jedné z "podřipských lokálek", úsek Libochovice - Straškov. Rozloučení s tratí proběhne dne 9. prosince 2006 pravidelným vlakem MOs 19624. Více informací ZDE.
Doprava v kraji od 9.9.2006 - aktualizace 03.10.2006
(08.09.2006, tisková zpráva kraje + doplněno ČNDS)
Ústecký kraj zajišťuje veřejnou dopravu pro obyvatele celého regionu. Hejtman Jiří Šulc má prvořadý zájem na tom, aby autobusy jezdily na Děčínsku včetně Šluknovského výběžku, Ústecku, Teplicku, Mostecku, Litoměřicku, Lounsku a Chomutovsku, včetně obtížně dostupných horských oblastí. Pokračování zde
Protest odborářů DPÚK a ČSAD ČL (aktualizace 21.9.2006 - 15.30 hod.)
(20.09.2006, ---)
Dne 20.9.2006 proběhl protest odborářů DPÚK a ČSAD ČL..... Pokračování zde

Na přiloženém snímku si sami můžete zkontrolovat, proč řidiči ČSAD ČL či DPÚK (většina přešla pod ČSAD ČL) protestují! Myslím si, že každý si udělá obrázek, jak asi probíhají jednání a jak jsou informováni samotní řidiči či odbory. Proto se naskýtá otázka, kdopak zorganizoval dnešní protest, když dopravce přijímá nové řidiče, ale odbory opakují, že se řidiči bojí o práci!

Dne 21.9.2006 doplněny novinové články k situaci blokády či protestu a taktéž doplněny vyjádření Ústeckého kraje a města Ústí nad Labem.
Ohlédnutí za výlukou v Ústí nad Labem
(12.08.2006, Jan Maxa)
Ve světle dopravní události jež zasáhla svým významem oblast celého Ústeckého kraje se jaksi do pozadí zařadila jiná sice lokální, ale přesto z dopravního pohledu událost, která má částečně povahu celostátního významu. V Ústí nad labem totiž i nadále probíhá stavba železničního koridoru z Děčína do Prahy a mimo jiné v současnosti též přestavbou některých mimoúrovňových křížení s městskými komunikacemi důležitého významu. Jednou z nich je též železniční podjezd kterým vedou trolejbusové linky. Že přestavba malého, ale důležitého podjezdu může mít na MHD radikální vliv se můžete podívat zde.
ZPRÁVA v 18.00 hodin
(04.08.2006 aktualizace II., Petr Ježek, (05.08.) Jan Maxa)
Autobusy Dopravního podniku ústeckého kraje a.s. jsou opět na linkách. Lze ovšem předpokládat, že celá situace bude mít nejen právní dohru. ..
Po necelých 4 dnech, kdy autobusy DPÚK a.s. jezdily jen na smluvních, rentabilních, nebo městy a obcemi dotovaných spojích nastal náhlý zvrat. Počínaje 18.hodinou 4.8. 2006 se na všech linkách napojily na své spoje a Ústecký kraj mohl stáhnout autobusy náhradních dopravců. Nový dopravce ČSAD Česká Lípa, který měl nahradit stávajícího dopravce se v terénu ani nedokázal objevit. I když oba aktivní účastníci (DPÚK a ÚK) rozjezd linek berou jako uložení sporu do čistě právní roviny narazil DPÚK na nepříjemnou skutečnost - ukázalo se, že je poměrně rychle nahraditelný a na své linky se stihnul vrátit ještě v okamžiku, kdy nebyl z většiny z nich nahrazen. Od 8.9. by linky měl začít provozat ČSAD Česká Lípa.
V Ústí nad Labem je o trolejbusech rozhodnuto - aktualizace
(28.02.2006, ČNDS)
Nové nízkopodlažní trolejbusy do Ústí nad Labem dodá Škoda Electric, která se svou nabídkou zvítězila ve výběrové řízení. Ta nabídla 6 kloubových vozidel za 74,3 mil oproti druhému účastníkovi Solaris Bus & Coach S.A., který nabídl vozy za 75,9 mil. Město na pořízení nových vozů získalo dotaci ze Společného regionálního operačního programu. První 3 vozy budou dodány v září, zbytek dorazí do listopadu. Tyto informace přinesl dnešní ústecký tisk. Jelikož z uvedené zprávy nevyplývá nakolik rozhodovaly technické parametry nabízených vozů, které jsou v tak náročném terénu města velmi důležité, pokusíme se zjistit v nejbližších dnech další doplňující informace.
Váš názor? - diskuze zde...
Vzhledem k množícím se spekulacím na diskuzi ČNDS o způsobu zadání výběrového řízení na 6 trolejbusů pro Ústí nad Labem, zveřejňujeme odkaz na zadávací formlulář.
Banská Bystrica
(02.02.2006 Martin Ryba)
Aktualizace 02.02.2006 - upravena reportáž z Banské Bystrice a přidána fotogalerie z návštěvy žilinské trolejbusové vozovny. Odkaz ZDE...
22.01.2006 -Je zrovna půlnoc ze čtvrtka na pátek a Expedice Banská Bystrica 2006 se rozjíždí. Já nasedám do dodávky poslední z Budějovické výpravy. Vyrážíme přes Prahu kde nabíráme další kolegy. Zhruba před pátou ranní dorážíme do Brna na Zvonařku, kde máme sraz s druhým vozidlem výpravy. Po krátké přestávce, a domluvě s moravskými kolegy, vyrážíme dále směr hranice se Slovenskem. Krátce před jedenáctou hodinou dorážíme do Banské Bystrice.... POKRAČOVÁNÍ ZDE...
Konec trolejbusů v Banské Bystrici?
(28.12.2005, ČNDS)
Aktualizace 28.01.2006 - Přidány další 2 fotografie z provozu před ukončením ze dne 28. 12. 2005. Snímky opět pocházejí z autorské sbírky časopisu Moravskoslezský dopravák.
Aktualizace 23.01.2006 - Redakci se podařilo, ve spolupráci s časopisem MS-Dopravák, pro Vás získat pár záběrů banskobystrických trolejbusů, krátce před ukončením provozu. Snímky, které budou postupně přidávány, pocházejí z 28. prosince 2005. Zároveň upozorňujeme, že se pro Vás připravuje reportáž, včetně fotografií, ze současného stavu tomto městě. Podle posledních zpráv se jedná o znovuzavedení trolejbusové dopravy, a to v nejbližších dnech.
19.12.2005 , Petr Dvorský, Banská Bystrica (SK) - Dne 13.12.2005 vyhlásilo město Banská Bystrica vítěze veřejné soutěže na poskytovaní MHD v tomto městě. Soutěž vyhrála firma SAD Zvolen, která v nabídce předložila mj. náhradu trolejbusové dopravy autobusovou. S největší pravděpodobností tudíž TROLEJBUSY V BANSKÉ BYSTRICI NAVŽDY DOJEZDI dne 31. prosince 2005. Cest jejich památce, dožily se krátkých 16 let a 4 měsíců.
Teplice - malé ohlédnutí na MHD v roce 2005
(23.1.2006, Jan Maxa)
Rok 2005 byl pro MHD v Teplicích ve znamení významných změn, byť některých s rozpačitým výsledkem. Celkově však lze uplynulý rok označit jako pozitivní ve zlepšování služeb pro cestující. Protože se v průběhu roku některým změnám věnovalo zpravodajství podrobněji je toto pouze stručné shrnutí.
POKRAČOVÁNÍ ZDE...
Výstavba tramvajové rychlodráhy v Petržalke
(20.01.2006, ČNDS)
Bratislava (SK) - v hlavním městě Slovenska dojde s největší pravděpodobností tento rok k zahájení výstavby nové, tramvajové rychlodráhy. Ta by měla vést na největší bratislavské sídliště Petržalka. Zde by měla nahradit původně zamýšlený projekt "lehkého" metra, na které už bylo vydané stavební povolení a dokonce již začaly stavební práce. Nový projekt počítá s vedením trasy z petržalského Janíkovho dvora na jihu Petržalky při Draždiaku, přes Háje, Bosákovu, Einsteinovu a Viedenskú cestu. Přes Dunaj po nedávno zrekonstruovaném Starom moste na Šafárikovo námestie. Financování bude částečně zajišťovat město s tím, že požádá o státní dotace, přičemž celá stavba by měla dosáhnout část 5 mld. slovenských korun. Na nové nízkopodlažní vozidla, které by se měly po trati pohybovat rychlostí okolo 80 km/h bude vyhlášen konkurz.
Kam kráčíš, ústecká městská dopravo?
(18.01.2006 , Petr Ježek)
Ústí nad Labem - S příchodem nového roku nastává v ústecké MHD větší množství změn, které zajisté ovlivní chod města samotného. Celkově můžeme systém MHD v Ústí nad Labem nazvat jako kompaktní celek, který svou úrovní v mnoha případech vyniká nad srovnatelnými systémy MHD v ČR.
Pokračování zde..., Váš názor na článek můžete vyjádřit zde....
::Úvod ::Redakce ::Kontakt