ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
Czech Independent Transport Association, Tschechische unabhängige Verkehrsgesellschaft
WWW.CNDS.CZ
Autobusy Karosa - stránka o atmosférických autobusech
Každý, kdo zažil 90. léta se s nimi setkal v hojném počtu. V dnešní době, i přes poměrně vysoké ceny nových vozů, autobusů s atmosférickými motory ubývá. Ubývá však tak rychle, že jsme se rozhodli ty provozuschopné, na poslední chvíli, zachytit.
Co to vlastně je onen "atmosférák" a jak ho poznáte? Odpověď je jednoduchá a laicky řečeno se nám jedná o vozy zn. Karosa, které v počátcích své výroby, stejně jako předchozí typ ŠL, ŠM, ŠD 11, byly vybavovány atmosférickými motory. Pokud ještě nejste v obraze, atmosférický motor = bez turba. K čemu slouží v motoru "turbo" už vysvětlovat nebudeme, ale doporučujeme již odbornou literaturu. Jak se takovéto vozy tedy poznají? Je několik charakteristických znaků, které jistě jsou patrny z níže zveřejněných fotografií. Nejlépe je přistoupit k zadní části vozu. Náprava zn. Rába je natolik mohutná až přímo nepřehlédnutelná. Ale to není všechno. Někteří dopravci přistoupili k přestavbě takovýchto vozů s tím, že náprava zůstala a zaručeně se změnil další charakteristický znak a tím je výfuk. U autobusů řady 7xx vybavených turbo motory je výfuk umístěn v zadním nárazníku. Pokud však výfuk dýmá z poza zadního kola, jedná se o atmosférický motor! Další znaky jsou pak spíše kosmetické a mohli se během působení těchto vozů snadno zaměňovat. Jedná se o např. spodní okénka předních dveří, které jsou, narozdíl od novějších vozů protažené až k podlaze. Zrcátka nebyly umělohmotná, ale plechová, tj. identická s řadou ŠL 11.

A protože čas je nesmiřitelným a neporazitelným bojovníkem chtěli bychom poprosit všechny čtenáře, zda-li by se nechtěli podílet na mapování s námi. Všechny fotografie, které zašlete budou zveřejněny na této stránce i s údaji o autorovi, provozu či provozovateli na redakční e-mail. Jestli autor dodá i informace o autobusu, budeme rádi.

Pro snazší orientaci je fotogalerie těchto vozidel rozdělena dle oblastí, kde jsou provozována. Výběr je v levém sloupečku MENU.
::Úvod ::Redakce ::Kontakt