ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
WWW.CNDS.CZ

"Labská vinařská cesta" aneb úvod k převozům kol přes hladinu řeky Labe

Cykloturistika v Ústeckém kraji nejsou zdaleka jen Krušné hory a cyklobusy. Poohlédněme se tedy po neméně významném a zajímavém dopravním prostředku, který cyklistům i pěším výrazně usnadňuje turistiku. Přesuňme se z pevniny a vydejme se do vod řeky Labe, kterou překonává hned několik přívozů. Některé mají v jarní a letní sezóně práce až nad hlavu, jiné provází smůla a jsou neprovozní.


Ten šťastnější, funkční přívoz se nachází na samém okraji Českého středohoří mezi Obcemi Malé a Velké Žernoseky ca 19 km od Ústí nad Labem. Zdejší oblast je díky sopečným útvarům na jejichž vrcholcích se nacházejí středověké rozhledny a trosky hradů vítaným výletním cílem.
Velké Žernoseky jsou navíc křižovatkou několika cyklotras z toho jedna vede právě z CHKO České středohoří, která se nachází na druhém břehu řeky Labe.
Samotný přívoz s pravidelným provozem a poplatkem funguje od dávmé minulosti byť s několika přerušeními vlivem historických událostí a doby. V současnosti je již několik let stabilně v provozu, který zabezpečuje Obec Malé Žernoseky prostřednictvím malé motorové lodi Ludmila, která pendluje mezi dvěmi přístavišti. Ty se nacházejí na okrajích obou obcí a velkou výhodou je i skutečnost, že jsou v blízkosti vlakových nádraží ČD tratí 072 a 090 vedoucích po obou stranách řeky (5 minut chůze). S výjimkou měsíce ledna a přírodních vlivů (záplavy, zamrzlá řeka, nebo podstav vody) je přívoz v provozu celoročně s rozsahem provozu zohledňujícím turistickou a cyklistickou sezónu.
Provoz je zajištěn v pátek, sobotu a neděli v intervalu 30 minut v rozsahu:
květen, červen, září od 7 do 19 hodin
červenec, srpen od 7 do 21 hodin
v ostatních měsících (mimo ledna) od 7 do 17 hodin
Jízdné: dospělí 15,- Kč, dítě 7-18 let 10,- Kč, kolo, pes, kočárek 5,- Kč, děti do 6 let zdarma

Tip na výlet: Pokud jste cyklisté není co řešit a přívoz se stane jen příjemnou přestávkou na trase po Českém středohoří (funguje zde pochopitelně hospůdka). Pokud jste pěší doporučuji nedaleké Opárenské údolí a výstup do 590 m na Lovoš odkud máte výhled na téměř celou CHKO České Středohoří. Pokud jste pěší a příznivci železnice pak lze doporučit průjezd "středohořím" prostřednictvím traťě ČD 097 ve směru od Teplic do Lovosic ovšem s výstupem v zastávce Opárno odkud zhruba 30 minutovou procházkou již zmíněným Opárenským údolím dojdete do Malých Žernosek.
::Úvod ::Redakce ::Kontakt