ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
WWW.CNDS.CZ

RVD - linkou regionální dopravy z Drážďan do Teplic

I když si cestující v Teplicích občas všimnou, že jejich městem pravidelně projede 15metrový autobus ve stříbrno-červeno-modré kombinaci nevěnují tomu přílišnou pozornost. Málokdo tak ví, že do Teplic již mnoho let zajíždí pravidelné spoje jedné z linek "Integrovaného dopravního systému Horní Polabí" (VVO), který se ke škodě cestujících Ústeckého kraje bohužel nachází na opačné straně Krušných hor v Sasku.
Přesto však může každý a poměrně levně tento systém poznat prostřednictvím linky 398, kterou několika spoji denně provozuje dopravce Regionalverkehr Dresden GmbH.
Cestování mezi Svobodným státem Sasko a Ústeckým krajem
Příhraniční dopravní spojení lemují hranice prakticky po celé její délce a není tomu jinak ani v Ústeckém kraji. Ten sousedí se Svobodným státem Sasko a obě strany hranice (která se od roku 2008 stane spíše již pomyslnou) mají obyvatelům té druhé strany co nabídnout. Ať již v oblasti nákupů, poznávací či sportovní rekreační turistiky, nebo zábavy.
Ústecký kraj je se systémem VVO tarifně úzce spojen zejména díky železnici a regionálními linkami tarifem REGIONet Labe-Elbe nebo také víkendové nabídce jízdenky SONE+ DB. Aktraktivní a nejznámější spojení z Děčína do Bad Schandau zřejmě znají všichni milovníci historických tramvají avšak cestovat lze po vybraných tratích po příhraničních turistických oblastech až do Drážďan. Podobně tarifně výhodnou službu, která je akceptována i na vybraných tratích ČD a autobusech nabízí integrovaný systém VVO.

360/398 Dresden - Altenberg - Teplice
Linka 398 vedoucí v trase Teplice, Olympia - Teplice, Hlavní nádraží - Dubí, Městský úřad - Cínovec/Zinwald - Altenberk, Bahnhof je v podstatě jen prodloužená větev regionální linky 360 pokračující přes Dippoldiswalde až do Drážďan k hlavnímu nádraží (Dresden, Hauptbahnhof). V Teplicích využívá linka zastávky MHD včetně informací na označníku. Cestující během cesty při přejezdu mezi linkami 398 a 360 nijak nepřestupují autobus pouze pokračuje jako spoj jiné linky a obvykle se stává, že kromě cílové zastávky se ani nezmění na vnějším transparentu číslo linky. Cestující jedoucí z Teplic či v opačném směru se tak vlastně po přejetí hranice stane uživatelem systému VVO, neboť regionální linka číslo 360 je poměrně frekventovaný spoj s intervalem kolem 20 minut zastavující na několika přestupních bodech s dalšími linkami.

Jízdní řád 398 tvoří v roce 2007 denně 3 páry spojů a je v zásadě přizpůsoben pro cesty z německé strany do čech, kde vyjíždí první spoj již v ranních hodinách. Přesto lze spojení použít i v opačném směru, kdy mezi první dopoledním spojem z Teplic (po dojetí do Drážďan) a posledním z Drážďan máte čas 4 hodiny. Doba jízdy v celé tras je celkem 1 hodina a 45 minut, ovšem důvod proč jet do Saska nejsou jen Drážďany a první zajímavé cíle cesty jsou již v Altenberku, kde jste za 40 minut (například bobová dráha). Pokud nakonec chcete odjet do Saské metropole na některou kulturní či třeba dopravní akci můžete klidně využít kombinaci vlak/autobus a to za určitých podmínek na poměry v Ústeckém kraji poněkud nezvyklé - na jednu jízdenku.

Tarif linky 398
Jak již bylo uvedeno lze v příhraničním pásmu o víkendech cestovat na výhodnou celodenní jízdenku SONE plus. Tato možnost platí na vybraných tratích Českých drah a Die Bahn s omezením platnosti na standardní vlaky, ale též platí na autobusové lince 398 (včetně spojů hlavní trasy 360). Teplice totiž nemají se Saskem přímé železniční spojení a cesta přes Ústí nad Labem a Děčín je přeci jen již poněkud zdlouhavá. Pokud hodláte pobýt na výletech delší dobu pravděpodobně se kombinaci jedné cesty vlakem nevyhnete, ledaže by jste se zůčastnily nějaké noční akce.
O víkendech bylo dosud možné použít jízdenku SONE+DB za 230,- Kč na kterou se buď vrátíte stejnou linkou, či budete cestovat vlakem po dalších cílech vaší cesty a vrátíte se jinudy vlakem. Od 1.listopadu 2007 však nastala výrazná změna v tarifní nabídce a tou je vznik jízdenky REGIONet Labe-Elbe v hodnotě 200,- Kč, která se dá koupit každý den a mí mnohem širší rozsah platnosti. V podstatě spočívá v tom, že integrovaný systém VVO se jakoby částečně rozšířil do Ústeckého kraje.

I nadále lze využít mírně odlišný tarif do Čech pro jednotlivou jízdu. Ten je od běžného tarifu VVO, který je jinak rozložený do zón mírně odlišný a je tak nejen finančně zajímavý, ale dá se též platit i v Kč (praxi to znamená, že díky platbě v korunách existují dvojí ceny). Pokud pojedete pouze do Altenbergu zaplatíte 30,- Kč a jízdé se postupně zvyšuje podle tarifních zón, kterými projíždíte. Cesta do Drážďan tak vyjde na 100,- Kč (zvýhodněné jízdné 80,- Kč).
Mohlo by se zdát, že v době, kdy je Ústecký kraj již spojen se Svobodným státem Sasko pomocí dálnice a cesta automobilem se tak oproti autobusu či vlaku zkrátí na polovinu je veřejná doprava za svým zenitem. Stále tu však máme ve prospěch veřejné dopravy pádný argument - v klídku se vezeme, víme že dojedeme, šetříme za palivo a i parkovné, které se v centru Drážďan pohybuje v rozmezí 1,30 až 1,80 Euro za 1 hodinu není v rozpočtu nezanedbatelnou záležitostí. Navíc kvalitní integrovaný systém z auta dost dobře poznávat ani nejde. Pokud jste fandové železnice jistě nepřehlédnete trať úzkokolejky Weisseritztalbahn , která vede souběžně s autobusem v úseku Kipsdorf - Dippoldiswalde. I když je v důsledku povodní v roce 2002 v současnosti v neprovozním stavu lze vystoupit a projít si zajímavá místa trati, která prochází postupnou opravou.
::Úvod ::Redakce ::Kontakt