ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
WWW.CNDS.CZ

Reportáž ze dne otevřených dveří v "nové" vozovně Reick v Drážďanech

"Willkommen zum Tag der offenen Tür im neuen Strassebahnhof Reick" touto pozvánkou do zázemí jednoho z areálů Drážďanského dopravního podniku zval dopravce své cestující, fanoušky MHD nebo prostě všechny, kteří chtěli aktivně netradičně prožít sobotní 12.duben 2008. Dopravce uspořádal den otevřených dveří v rámci příležitosti představit "novou" vozovnu tramvají a dílen pro stavby údržbu kolejových konstrukcí. A proto, že v Drážďanech jsou akce pro veřejnost již tradičně zárukou opravdu zajímavého dne, bylo rozhodnutí vypravit se do Reicku pořídit reportáž samozřejmostí.

Vozovna Reick se nachází ve stejnojmenné čtvrti v těsném sousedství železniční zastávky Dobritz s linkami S1 a S2 (trať též vede směrem na Děčín). I přesto, že se o vozovně mluví jako o nové, otevřené v druhé polovině roku 2007, mohl by se použít také výraz znovuobnovená. Její historie sahá již do roku 1914, kdy bylo potřeba vytvořit zázemí pro linku číslo 9 vedoucí v trase Strehlen - Reick. Bylo běžné, že se jednoduché stavby dříve nacházely všude po městě. V Drážďanech jich bylo celkem 13 a některé již neprovozované najdeme ještě dnes. Dřevěné kryté haly pro tramvaje velké jen v desítkách metrů čtverečních, které se později staly domovskou stanicí pro více linek však nedoznaly během desítek let výrazných změn a to i přesto, že vozovna měla od 70let díky výstavbě tratě do Prohlisu důležitý význam a existovaly i plány na přestavbu. Poskytovaly tak pod stejnou střechou úkryt dvounápravovým vozům z počátku 20.století, vozům Tatra T4D, ale i částečně novým nízkopodlažním soupravám.

Důležitý význam vozovny v Reicku byl a vlastně zůstává i po jejím znovuobnovení v technickém zázemí pro stavby. V letech 1929 až 1934 se vozovna rozrostla o velkou venkovní pracovní plochu a dílny na výrobu a údržbu kolejových konstrukcí. Díky přímému napojení na železnici sem mohl být dovážen veškerý kolejový materiál. To bylo později doplněno stavbou rampy umožňující vykládat z vagonů i tramvaje a autobusy. Prvním takto vyloženou tramvají zde byla v roce 1934 "Malá Štika" a poslední v roce 1988 Tatra T6A2 s B6A2 (obě tramvaje jsou mimochodem zachovalé v muzeálních sbírkách).

Rok 2005 se stal pro původní vozovnu koncem její existence. Zůstal jen pozemek na jehož místě byla během dvou let při částečně zachovaném provozu vystavena zcela nová moderní vozovna zachovávající si svůj účel. V areálu na ploše 8500 metrů čtverečních byla postavena krytá průjezdná hala o devíti kolejích umožňující odstavení 45 nízkopodlažních vozů o délce 30 metrů. Mycí linka a jednokolejná hala s kanálem pro lehkou údržbu dvou vozů (případně souprav 2xT4D). Vjezd do vozovny je veden kompletním trojúhleníkem z Niedersedlitzer Strasse a zanikl tak zcela provoz z druhé strany v Mügelner Strasse. Vozovna se mimo haly dá objet pouze po jedné koleji.
Veškerý tramvajový provoz vede po obvodu, protože střed areálu je vyčleněn pro dílny a pracovní plochy staveb kolejových dílů. Venkovní plocha je dokonce vybavena několika mostovými jeřáby. Dílny jsou kompletním vybavením schopny zpracovat a připravit materiál pro běžnou údržbu i stavbu nových tratí.

Dokončením stavby v září roku 2007 získala tramvajová doprava v Drážďanech další moderní areál umožňující provádět lehkou údržbu tramvají s centrem údržby a rozvoje tratí, které se na konci roku 2008 o několik kilometrů rozrostou. Areál nacházející se na okraji sídliště je nejen prakticky, ale též esteticky a ekologicky dobře zpracován. Obsahuje mnoho zelených ploch a stromů, venkovní vodní nádrže stahující dešťovou vodu ze střech a sloužící zároveň jako protipožární nádrže a zásobárna mycí linky. O čistotě pracovního prostředí snad nelze ani pochybovat.

Není proto divu, že se DVB AG rozhodl pochlubit a pozvat obyvatele - cestující do svého podniku. Tak jak profesionálně funguje v Drážďanech provoz MHD, stejně profesionálně byl připraven 12.dubna 2008 den otevřených dveří. Akce tohoto typu totiž nejsou zaměřeny jen na úzkou skupinu nadšenců, ale pro celé rodiny, pro několik generací, pro lidi chtějící trávit aktivně volný den.
Níže uvedená fotogalerie možná zklame "skalní šotouše" kochající se snímky na dobře nasvícenou tramvaj či odretušované stíny sloupů. Fotoreportáž zachycuje pozitivní vztah dopravce-cestující, velkou dopraváckou show, během které se mezi tramvajemi nejen vyměňují znalosti, odborně se debatuje a konají jízdy, ale i zpívá, soutěží, baví se, pije pivo a grilují párky či vaří guláš. Tisíce návštěvníků během dne bylo důkazem, že den otevřených dveří měl úspěch.

V areálu vozovny a dílen v Reicku

Zvláštní jízdy

Kobra 11 in DDR :o)


Úvodní bannerová fotografie v horní části zachycuje atmosféru v hale pro odstavování tramvají, kde byla soustředěna dětská herní část s atrakcemi. Dolní foto zachycuje grilovací "párty" na dvoře areálu.
18.5.2008, autor: Jan Maxa
::Úvod ::Redakce ::Kontakt